O Floate

Čo je to Float terapia?

Floatovanie (alebo aj obmedzenie zmyslového vnímania, angl. Sensory deprivation) je relaxovanie vo floatovacej vani, ktorá je naplnená vodou a soľou, ktorá navodzuje pocit takmer nulovej gravitácie, kde sú minimalizované vonkajšie stimuly ako svetlo a zvuky, čo Vám umožní obrátiť Vašu mentálnu energiu do Vášho vnútra.

V našej floatovacej miestnosti je iba slabé svetlo, v samotnom floate sa môžete zatvoriť do úplnej tmy, prípadne si nechať zapnuté slabé svetlo. Môžete relaxovať v úplnom tichu, alebo si pustiť do pozadia hudbu, prípadne riadenú meditáciu. Voda má približne teplotu Vašej pokožky (okolo 36 stupňov), takže ju takmer nevnímate.

Počas floatovania sa môžete dostať do hladiny theta (stav hlbokej meditácie), v ktorej Váš mozog nereaguje na zmyslové vnemy, ale podporuje predstavivosť, spomienky a pocit pokoja (snívanie). Je to stav tesne pred tým, ako upadnete do hlbokého spánku.


Je floatovanie novinka?

Nie, float terapia bola vynájdená v roku 1954 lekárom menom John C. Lilly z Národného Inštitútu Zdravia (National Institutes of Health), keď študoval vplyv obmedzenia zmyslového vnímania na ľudskú myseľ.

Čo môžem očakávať od prvého floatovania?

Každý sme iný a preto neexistuje jednoduchá odpoveď.

Každý kto začína s floatovaním môže mať iné očakávania a tie môžu viesť až ku sklamaniu, najmä z neschopnosti sa sústrediť, relaxovať alebo meditovať (to je napokon náročné skoro pre každého!). Pred začiatkom floatovania by ste mali mať približnú predstavu o tom čo Vás čaká, ale minimálne očakávania a najmä otvorenú myseľ.

 

Ako dlho trvá jedno floatovanie?

Floatovanie štandardne trvá 60 minút, okrem toho budete mať 10 minút pred aj po floatovaní na osprchovanie a prezlečenie. Počas floatovania samozrejme môžete kedykoľvek odísť.

Ak máte záujem o dlhšie floatovanie, stačí sa len opýtať.

Tiež odporúčame si vyhradiť pár minút po floatovaní na sebareflexiu a pokračovanie relaxovania. Po floate môžete cítiť silnú eufóriu, napokon, práve ste strávili hodinu vo svojom vnútornom svete plnom myšlienok, problémov alebo spomienok.

 

Čo si do floatu obliecť?

Väčšina ľudí floatuje tak ako sa narodili, ale ak Vám to vyhovuje, kľudne si oblečte plavky. Musíme Vás ale upozorniť že Epsomská soľ môže plavky poškodiť. 

 

Je to hygienické?

Áno! Pred aj po floatovaní, počas toho ako sa klient sprchuje a prezlieka, beží troj-stupňová filtrácia, ktorá niekoľkokrát prefiltruje všetku vodu vo floate. Okrem toho silne koncentrovaný slaný roztok je prirodzene antimikrobiálny.

 

Neviem plávať - môžem sa utopiť?

Nie, vyše 300kg Epsomskej soli zabezpečí, že voda bude hustá a vy sa v nej budete vznášať.

 

Je pre nás magnézium dôležité?

Áno, magnézium je dôležitý minerál, ktorý pomáha ľudskému telu správne fungovať.

Floatovanie je skvelý spôsob ako absorbovať cez pokožku magnézium z Epsomskej soli, ktorá je rozpustená vo vode. Pomáha s bolesťami pohybového aparátu, zvysuje energiu, je dobré pre sdrce, kožu, nechty, ukludňuje, zlepšuje spánok atdˇ.

 

Mám sa pred floatovním najesť?

Niekomu môže vyhovovať ľahké jedlo pred floatom, určite neodporúčame nič ťažké. Určite nechcete, aby Vám trávenie pokazilo zážitok z floatovania!

Ako často odporúčate floatovať?

Skalní fanúšíkovia floatujú aj každý deň. Bežne sa floatuje raz za týždeň, minimálne však raz za dva týždne. Benefity floatu sa kumulujú a prejavia sa pri pravidelnom floatovaní.

Rada pre začiatočníkov: keďže ide o novú a unikátnu skúsenosť, odporúčame nehodnotiť hneď po prvom floate, ale dať tomu čas. Odporúčame floatovať aspoň 3-4 krát, aby ste zistili, či je float pre Vás (toľko zvyčajne trvá než sa od floatu stanete závislí :) ).

  

Čo ak mám klaustrofóbiu?

Mnohí ľudia trpiaci klaustrofóbiou nemajú pri floatovaní problém s uzavretým priestorom, kedže vďaka tme a vode majú skôr pocit, že sú vo veľkom a otvorenom priestore.

Ak by to však nebol Váš prípad, môžete si počas floatovania dvere na floate nechať otvorené a samozrejme floatovanie kedykoľvek ukončiť.

 

Môžem floatovať s kontaktnými šošovkami?

Kontaktné šošovky odporúčame pre floatovaním vybrať, pretože slaná voda ich môže dráždiť a vysúšať.

 

Komu môže floatovanie pomôcť?

Takmer každému! 

Všetkým:

  • ktorí majú stresujúcu prácu, alebo zažívajú stresujúce obdobie
  • s vysokým krvným tlakom
  • tehotným ženám (vo floate takmer necítite gravitáciu - čítajte nižšie!)
  • s bolesťami pohybového aparátu (svaly, kosti, kĺby, chrbtica)
  • ktorí trpia úzkosťami, post traumatickým syndrómom (PTSD) alebo nespavosťou
  • športovcom, ktorí potrebujú podporiť regeneráciu
  • ktorí používajú vizualizačné techniky (športovci, umelci, architekti, dizajnéri atď.) na podporu ich športového výkonu, predstavení, cieľov atď.
  • ktorí sa snažia o dosiahnutie stavu hlbokej meditácie, a tak ďalej

 

Som tehotná, môžem floatovať?

Floatovanie je pre tehotné ženy skvelým spôsobom ako relaxovať a uľaviť si od bolesti a nárokov na ich telo počas toho, ako v nich vzniká nový život (ideálne po konzultácii s lekárom).

Takmer beztiažový stav vo floate uľavuje chrbtici, nohám a kĺbom a magnézium rozpustené vo vode zmierňuje zápaly, zlepšuje spánok a redukuje stres. Okrem toho sa tehotným a dojčiacim ženám odporúča zvýšiť denný príjem magnézia o 20% oproti bežnej populácii. Floatovanie je skvelý spôsob ako pokryť zvýšenú potrebu tohoto dôležitého minerálu.

Niektoré ženy počas floatovania zažívajú niečo, čomu sa hovorí "zrkadlový efekt" : matka sa vznáša vo vode a jej zmyslové vnímanie je obmedzené (tma, ticho) - to je zážitok veľmi podobný tomu, čo prežíva bábätko. Niektoré budúce mamičky tiež údajne cítia, že bábätko sa hýbe počas floatovania výraznejšie, pravdepodobne preto, že nemusia vynakladať toľko fyzickej a mentálnej energie na ostatné zmysly počas floatovania a zároveň mamičky vnímajú tieto pohyby oveľa citlivejšie.

Floatovanie počas tehotenstva by vždy malo byť vopred konzultované s Vašim lekárom! 

 

Existuje niekto komu sa neodporúča floatovať?

Floatovanie sa neodporúča ľuďom s epilepsiou (iba po konzultácii, prípadne pod lekárskym dohľadom), nikomu pod vplyvom omamných látok, ľuďom s infekčnými chorobami, otvorenými ranami na koži a ľuďom, ktorí majú problém s nežiadúcim únikom moču (inkontinencia).

 

Môžem floatovať počas menštruácie?

Áno, prosíme postupujte rovnako akoby ste išli plávať.

 

Mám si do floatu niečo priniesť?

Poskytujeme uteráky, štuple do uší, mydlo, šampón a kondicionér (iba po floatovaní) a samozrejme sprchu na osprchovanie sa pred a po floatovaní.

Ak treba, prineste si púzdro na kontaktné šošovky, hrebeň alebo kefu, prípadne iné osobné alebo hygienické potreby, ktoré uznáte za vhodné.

 

Môže naraz floatovať viac ako jeden človek?

Float je dosť veľký, ale dvaja ľudia sa doň pohodlne nezmestia. Okrem toho dvaja ľudia by sa navzájom rušili pri relaxovaní a z floatu by ste nemali požadovaný efekt. Neodporúčame to.